Στο στοίχημα δεν φθάνει μόνο η έμπνευση αλλά και η μεθοδική μελέτη μόνο έτσι θα υπάρχει στρατηγική και διάρκεια στις επιτυχημένες επιλογές σας

Latest posts by Λάζαρος Πεμενίδης (see all)

1318. Φίτεσε – Τβέντε

18/12 21.00

Προϊστορία: 2012(1-4), 2013(1-0),2014(2-2)

Φίτεσε(6η-25β.): Από δύο συνεχόμενα στραβοπατήματα προέρχεται η Φίτεσε. Έχασε από την Αϊντχόφεν στην έδρα της και την προηγούμενη αγωνιστική έφερε ισοπαλία με την Χέρακλες. Η ομάδα του Άρνεμ πίεσε από την αρχή ψάχνοντας το γκολ , έκανε αρκετά λάθη στην μετάβαση της μπάλας με το πρώτο ημίχρονο να έχει κακό θέαμα. Στην επανάληψη οι ομάδες μπήκαν πιο δυνατά με την Χέρακλες να σκοράρει πρώτη (στο 65′). Οι κιτρινόμαυροι απάντησαν άμεσα (75′) αλλά δεν κατάφεραν να επιβληθούν τελικά αν και καλύτεροι.

Απουσίες: Ρενάτο Ιμπάρα(μέσος), Νάθαν(μέσος)

Τβέντε(16η-13β.): Μετά από έξι ολόκληρες αγωνιστικές χωρίς νίκη η Τβέντε γιόρτασε την νίκη απέναντι στην Ντε Γκράαφσαπ. Άνευρη χωρίς ουσία δεν μπορούσε να μοιράσει την μπάλα σωστά στον χώρο. Έμεινε με δέκα παίχτες(κόκκινη ο Μάρσμαν), δέχτηκε γκολ (στο 32′) αντέδρασε αμέσως (1-1 στο 34′). Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι δεν έγινε κάτι ουσιαστικό με τις δυο ομάδες να »ταλαιπωρούν» την μπάλα χωρίς να κάνουν φάσεις. Η Τβέντε πήρε τελικά την νίκη με το γκολ του Ζίγεχ το 91′ δίνοντας τεράστια ανάσα στην ομάδα του.

Απουσίες: Μάρσμαν (τερματοφύλακας), Σίλντερ (αμυντικός), Αγκεπόνγκ (μέσος), Στίβενς (τερματοφύλακας), Κατσικάς (αμυντικός), Μπόρβεν (επιθετικός)

Εκτίμηση: Πάρα πολλές απουσίες για την Τβέντε, γεγονός που την κάνει ευάλωτη τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά. Από την άλλη η Φίτεσε δείχνει σε καλύτερη κατάσταση κάνοντάς την φαβορί για την νίκη. Παρόλα αυτά θα στηρίξουμε και την άμυνα των κιτρινόμαυρων ποντάροντας στο n/g.