Αναλύσεις : Μπαρτσελόνα – Λα Κορούνια • Θέλτα – Εσπανιόλ • Λεβάντε – Γρανάδα • Σεβίλλη – Σπόρτινγκ Χιχόν • Λας Πάλμας – Μπέτις • Βαγιεκάνο – Μάλαγα • Εϊμπάρ – Βαλένθια • Ατλέτικο Μαδρίτης – Αθλέτικ Μπιλμπάο • Βιγιαρεάλ – Ρεάλ Μαδρίτης

743 . Μπαρτσελόνα – Λα Κορούνια

12/12 17:00

Προϊστορία: 2011(0-0), 2013(2-0), 2015(2-2)

Μπαρτσελόνα (1η – 34β): Έβαλε από μόνη της ξανά φωτιά στο πρωτάθλημα. Είχαν όλα τα φόντα οι μπλαουγκράνα για να φύγουν με το διπλό από το Μεστάγια αλλά τόσο οι Νεϊμάρ και Μέσι που ήταν φλύαροι στις τελικές προσπάθειες για γκολ, όσο και η τύχη του Ντόμενετς σε κάποιες φάσεις έφεραν το παιχνίδι στο 1-1. Μετά από ένα σερί 6 νικηφόρων αγώνων, οι Καταλανοί πήγαν να παίξουν στην έδρα της Βαλένθια η οποία άλλαξε προπονητή αλλά στο συγκεκριμένο παιχνίδι ήταν ακέφαλη αφού ο Γκάρι Νέβιλ παρακολουθούσε το ματς από τις εξέδρες. Στο πρώτο ημίχρονο δεν υπήρχαν αξιοσημείωτες φάσεις παρά μόνο κάποια σουτ του Μέσι και του Νεϊμάρ. Στην επανάληψη, η ομάδα τους Λουΐς Ενρίκε προηγήθηκε με 1-0 από το γκολ του Σουάρες στο 59′ όμως ούτε η καθολική κατοχή της μπάλας (27-73) ούτε οι συνολικά 11 προσπάθειες για γκολ έφεραν ποτέ το ματς στο 2-0. Έτσι, ήρθε ο Σάντι Μίνα στο 86ο λεπτό να ολοκληρώσει με γκολ μια υπέροχη ομαδική προσπάθεια των νυχτερίδων. Τελικό αποτέλεσμα 1-1 και η πρώτη ισοπαλία της Μπάρτσα για φέτος είναι γεγονός. Μεσοβδόμαδα έφερε 1-1 επίσης, με την Λεβερκούζεν στην Γερμανία. Αμφίβολοι οι Ματιέ και Σέρχι Ρομπέρτο.

Απουσίες : Ντούγκλας (δεξί μπακ), Ραφίνια (μέσος), Νεϊμάρ(εξτρέμ)

Λα Κορούνια (6η – 22β): Το 1-1 τείνει να γίνει το αγαπημένο της αποτέλεσμα καθώς το πέτυχε για 5η φορά φέτος. Η ομάδα του Βίκτορ παρέμεινε αήττητη για 5ο παιχνίδι υποδεχόμενη την Σεβίλλη στο Ριαθόρ, ωστόσο δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο της νίκης μιας κι οι Σεβιγιάνοι βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 76′ με τον Ιμπόρα. Οι Γαλιθιάνοι είχαν ανοίξει το σκορ στο 22′ με τον Λούκας Πέρεθ και το 5ο συνεχόμενο τέρμα του (10ο συνολικά) για φέτος, ενώ είχαν χάσει τον Οριόλ Ριέρα λόγω τραυματισμού στο 11ο λεπτό. Η 7η φετινή ισοπαλία της Ντεπορτίβο συνοδεύτηκε με χειροκρότημα από τους φιλάθλους της. Τα under είναι πλέον 9. Παραμένει σε ευρωπαϊκή τροχιά.

Απουσίες : Φάμπρι(τερματοφύλακας), Μοσκουέρα + Μπόρχες + Λουίς Αλμπέρτο (μέσοι), Ριέρα (επιθετικός)

Εκτίμηση : Το ματς αναμένεται να είναι δύσκολο για τους Μπλαουγκράνα. Οι φιλοξενούμενοι είναι φορμαρισμένοι και δυσκολοκατάβλητοι. Δεν παραδίδουν εύκολα τα όπλα. Η Μπάρτσα μετά το κάζο στο Μεστάγια χρειάζεται επιστροφή στις νίκες καθώς η Ατλέτικο πλησίασε στους 2 βαθμούς. Η πρότασή μας είναι τα 2-3 γκολ στον αγώνα αυτό.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ – ΛΑ ΚΟΡΟΥΝΙΑ 2-3goals 2.60betshop100

803 . Θέλτα – Εσπανιόλ

12/12 19:15

Προϊστορία: 2013(1-0), 2014(2-2), 2015(3-2)

Θέλτα (4η – 25β): Μας έχει μπερδέψει ιδιαίτερα αυτή η ομάδα φέτος. Εκεί που πάει να ξεκινήσει κάτι καλό, εκεί τα θαλασσώνει και πέφτει πάλι σε γκέλα. Τούτη τη φορά δεν μπόρεσε να επικρατήσει της Μπέτις στο Μπενίτο Βιγιαμαρίν παρόλο που ήταν μπροστά στο σκορ από το 25ο λεπτό με το γκολ του Μπονγκονντά. Στο 48ο λεπτό της αναμέτρησης ο Τζόνι Κάστρο είδε απευθείας κόκκινη κάρτα με αποτέλεσμα η Μπέτις να εκμεταλλευτεί τους κενούς χώρους και να επιτεθεί κατά κύματα, γεγονός που την έκανε να βρει το γκολ της ισοφάρισης με τον Μολίνα στο 82′ και να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας. Έμεινε χωρίς νίκη για δεύτερο συνεχόμενο ματς εκτός έδρας και ο Μπερίτσο προσανατολίζεται πλέον στη λύση των 2 καθαρόαιμων επιθετικών. Ήταν μόλις το 4ο under στη σεζόν ενώ έχει και 3 no goal.

Απουσίες : Κάστρο(αριστερό μπακ), Ραντόγια (μέσος)

Εσπανιόλ (12η – 17β): Για την Εσπανιόλ δεν έχουμε και πολλά πράγματα να πούμε. Από τη στιγμή που δεν μπορεί να κερδίσει στην έδρα της τη Λεβάντε που είναι μια θέση πάνω από την τελευταία της βαθμολογίας, και κάνοντας μάλιστα μόνο μια φάση προς την εστία της, το πρόβλημα φαίνεται πως είναι βαθύ για τον Σέρχιο και την ομάδα του. Οι Καταλανοί επιβεβαίωσαν για ακόμα μια φορά ότι η άμυνά τους είναι για…γέλια αφού δέχτηκαν γκολ μόλις στο 6ο λεπτό από τον Λέρμα κι έμειναν πίσω στο σκορ με 0-1. Στο δεύτερο μέρος είχαμε την είσοδο του Γκέραρντ Μορένο ο οποίος συμμάζεψε λίγο τα πράγματα και ήταν ο σκόρερ για την ισοφάριση σε 1-1 στο 56′ . Τα παπαγαλάκια παρέμειναν ήσυχα στο υπόλοιπο παιχνίδι και με αυτό τον τρόπο έφτασαν στην 2η φετινή ισοπαλία. Μακριά από το Power8 Stadium μετρούν 3 συνεχόμενες ήττες από Βαγιεκάνο, Μπιλμπάο και Ατλέτικο.

Απουσίες : Ρόκο(στόπερ), Αρμπίλα(δεξί μπακ)

Εκτίμηση : Τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της Θέλτα και η ολιγωρία να πάρει νίκες που κανονικά της αξίζουν, μας κάνει να κρατάμε επιφύλαξη από δω και πέρα για την ομάδα αυτή. Βέβαια, στο προκείμενο παιχνίδι αντιμετωπίζει τη χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος και θεωρητικά έχει το πάνω χέρι και λόγω έδρας. Προτείνουμε το over ως το πιο πιθανό σημείο.

betshop100ΘΕΛΤΑ – ΕΣΠΑΝΙΟΛ  OVER2.5  1.70

804 . Λεβάντε – Γρανάδα

12/12 19:15

Προϊστορία: 2012(3-1), 2013(3-1), 2014(0-1), 2015(2-1)

Λεβάντε (19η – 11β): Η ισοπαλία που απέσπασε από την Εσπανιόλ στο Power8 Stadium της έδωσε έναυσμα για αντεπίθεση. Ήταν το δεύτερο θετικό αποτέλεσμα στη σειρά εκτός έδρας για την ομάδα του Ρούμπι που βλέπει τους παίχτες του να είναι ολοένα και πιο απειλητικοί στα παιχνίδια τους, εφαρμόζοντας την τακτική των αντεπιθέσεων. Στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης στην Βαρκελώνη προηγήθηκαν με το γκολ του Κολομβιανού μέσου Τζέφερσον Λέρμα και παρόλο που είχαν ακόμα μια-δυο καλές ευκαιρίες, αυτές εν τούτοις δε μετατράπηκαν σε γκολ. Αντίθετα, στο 56′ ο Μορένο έφερε το ματς στα ίσια για την Εσπανιόλ και το 1-1 παρέμεινε μέχρι τέλους. Βασικός και αναντικατάστατος ο Σιμάο Μάτε Τζούνιορ αλλά εκτός αποστολής ο Καράμπελας λόγω ενοχλήσεων. Στην έδρα της αγνοεί τη νίκη από τις 4/10 και το ματς με την Βιγιαρεάλ(1-0).

Απουσίες : Τρουχίγιο + Χουανφράν(στόπερ), Λόπεζ(δεξί μπακ)

Γρανάδα (18η – 11β): Περνάμε στην ομάδα από την Ανδαλουσία που φιλοξένησε την Ατλέτικο Μαδρίτης στο Los Carmenes για την 14η αγωνιστική της Primera Division. Δε θα λέγαμε ότι κυριαρχούσαν οι Μαδριλένοι στο ματς αλλά σίγουρα είχαν καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και το γκολ του Γκοντίν στο 20′ με κεφαλιά έλυσε τα πόδια των Ροχιμπλάνκος. Η Γρανάδα, από την άλλη, έψαχνε για αντίδραση η οποία όμως ουδέποτε ήρθε παρόλο που κατεγράφησαν 9 προσπάθειες για γκολ από πλευράς της (οι 2 στην εστία). Στη συνέχεια ήρθε και το 0-2 από τον Γκριζμάν στο 76′ κι έτσι η ομάδα του Σαντοβάλ Ουέρτα δεν πήρε τίποτα από αυτό το παιχνίδι. Ετοιμοπόλεμοι όλοι πλην ενός στο στρατόπεδο της Γρανάδα

Απουσίες : Μουσαβού (στόπερ)

Εκτίμηση : Ένα ντέρμπι για την ουρά της βαθμολογίας μεταξύ 2 ομάδων που θα παλέψουν για την παραμονή στην κατηγορία και αυτή τη στιγμή είναι ισόβαθμες με 11 πόντους. Δεν έχουν μεγάλες απουσίες για το επερχόμενο παιχνίδι και σαφώς θα επιδιώξουν να ξεκολλήσουν η μια από την άλλη. Ένα μικρό αβαντάζ στην Λεβάντε θα δώσουμε, λόγω έδρας. Προτείνουμε τον άσο λοιπόν.

betshop100ΛΕΒΑΝΤΕ – ΓΡΑΝΑΔΑ  1  2.10

835 . Σεβίλλη – Σπόρτινγκ Χιχόν

12/12 21:30

Προϊστορία: 2012(3-0), 2012(2-1)

Σεβίλλη (10η – 19β): Τη Γιουβέντους τη νίκησαν και θα συνεχίσουν στο προσφιλές τους Europa League, όμως τη Λα Κορούνια δεν την υπέταξαν κι έτσι παρέμειναν από κάτω της στη βαθμολογία. Οι Ανδαλουσιανοί πήγαν στο Ριαθόρ για μια αναμέτρηση που χρειάζονταν τη νίκη προκειμένου να ανέβουν στο πρώτο μισό της βαθμολογίας όμως ο Λούκας και το σχετικά γρήγορο γκολ που πέτυχε στο 22ο λεπτό τους χάλασε τα σχέδια. Έψαχναν αντίδραση σε όλο το παιχνίδι και τελικά την βρληκαν στο 76′ όταν ο Ιμπόρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λουξ για να γράψει το 1-1 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Ο σκόρερ συμπλήρωσε κάρτες και δε θα παίξει στο ματς με την Χιχόν.

Απουσίες : Μπέτο(τερματοφύλακας), Παρέχα + Αντρεόλι (στόπερ), Ιμπόρα(μέσος), Κακουτά (εξτρέμ)

Χιχόν (14η – 15β): Με το 9ο φετινό της Over η Χιχόν επικράτησε της Λας Πάλμας με 3-1 στο Μολινόν. Έπιασαν πολύ καλή απόδοση οι παίκτες του Αμπελάρντο και είχαν σε πολύ μεγάλη μέρα τον Σανάμπρια που πέτυχε χατ τρικ κι εξελίχθηκε σε μεγάλο πρωταγωνιστή της νίκης. Ο νεαρός Παραγουανός επιθετικός έχει δείξει μέρος του ταλέντου του και προφανώς ο Ρούντι Γκαρσία τρίβει τα χέρια του βλέποντάς τον καθώς ανήκει στην Ρόμα. Το πρώτο γκολ του αγώνα λοιπόν μπήκε στο 17′ για το 1-0 ενώ λίγο πριν την συμπλήρωση του 40λεπτου ήρθε η ισοφάριση από τον Ελ Ζαρ για την Λας Πάλμας. Στην ανάπαυλα υπήρξε η σχετική οδηγία από τον Αμπελάρντο για επίθεση από τα άκρα όπερ και εγένετο. Η Χιχόν έκλεισε στα καρέ της την ομάδα από τα Κανάρια νησιά και της έβαλε άλλα δυο γκολ στο 78′ και στο 84′. Τελικό σκορ 3-1 και η Χιχόν βρίσκεται στην 14η θέση.

Απουσίες : Αλβάρεζ(μέσος)

Εκτίμηση : Οι Σεβιγιάνοι δε θα έχουν εύκολο απόγευμα απέναντι στην Χιχόν, όσο κι αν είναι ακλόνητο φαβορί. Ο προπονητής των φιλοξενούμενων έχει χτίσει ένα καλό σύνολο κι όταν βάζει τον Σανάμπρια στην 11άδα αποκτάει και μεγάλη επιθετική ισχύ. Οι γηπεδούχοι κουβαλάνε και την κούραση από το παιχνίδι με την Γιουβέντους. Προτείνουμε το under 3.5 σε αυτή την αναμέτρηση.

betshop100ΣΕΒΙΛΛΗ – ΧΙΧΟΝ  UNDER3.5  1.60

843 . Λας Πάλμας – Μπέτις

12/12 23:05

Προϊστορία: Δεν υπάρχει την τελευταία πενταετία

Λας Πάλμας (20η – 10β): Η Λας Πάλμας έδωσε το πρώτο ντέρμπι νεοφώτιστων στην έδρα της Χιχόν και το έχασε με 3-1. Τώρα θα δώσει και το δεύτερο, κόντρα στην Μπέτις αυτή τη φορά, στο γήπεδο Γκραν Κανάρια. Οι φίλαθλοί της θα προσπαθήσουν να την σπρώξουν προς τη νίκη, που έχει να έρθει από τις 6/11 και το παιχνίδι με την Σοσιεδάδ, προκειμένου να ξεκολλήσουν και από την τελευταία θέση της βαθμολογίας. Αναφορικά με το προηγούμενο παιχνίδι, οι Νησιώτες δεν τα πήγαν καλά κι έγιναν έρμαιο στις ορέξεις του Αντόνιο Σανάμπρια που έκανε χατ τρικ (17′, 78′, 84′). Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Κίκε Σέτιεν ήταν η προσωρινή ισοφάριση στο 38′ σε 1-1 από τον Ελ Ζαρ. Έκανε το 5ο over της στο πρωτάθλημα κι εξακολουθεί να έχει την 2η χειρότερη επίθεση με μόλις 11 γκολ. Έχασε τον Αϊτχάμι με δεύτερη κίτρινη και θα απουσιάσει στο επόμενο ματς.

Απουσίες : Αϊτχάμι + Αλκαράθ (στόπερ), Καστελάνο(μέσος)

Μπέτις (11η – 19β): Με βασικό και αναντικατάστατο τον Χοακίν, η Μπέτις μπόρεσε να παίξει στα ίσια την Θέλτα και μάλιστα έκανε το παιχνίδι της και επέβαλλε το ρυθμό της αφού η κατοχή της μπάλας ήταν στο τέλος 60-40 υπέρ της. Κομβικό σημείο της αναμέτρησης στο Μπενίτο Βιγιαμαρίν για την 14η αγωνιστική ήταν αναμφίβολα η αποβολή του Κάστρο στο 48ο λεπτό για την Θέλτα, γεγονός που επέτρεψε στην Μπέτις να πάρει τα σκήπτρα του αγώνα και να τα διατηρήσει μέχρι τέλους. Εκείνη τη στιγμή βρισκόταν πίσω στο σκορ με 0-1 (Μπονγκονντά , 25′) αλλά στη συνέχεια μπόρεσε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης με τον Χόρχε Μολίνα στο 82′. Οι τελικές προσπάθειες ήταν 22(!) για την ομάδα του Πέπε Μελ , που κάποια στιγμή επέλεξε να βγάλει τον στόπερ Βέστερμαν και να βάλει τον επιτελικό μέσο Φαν Ντερ Φάαρτ. Οι βερντιμπλάνκος παρέμειναν χωρίς νίκη στην έδρα τους για 5ο συνεχόμενο παιχνίδι. Μακριά από αυτήν είναι εξαιρετικοί με 4 νίκες και 2 ισοπαλίες στα τελευταία 6.

Απουσίες : Μπρούνο(στόπερ), Ντιγκάρ(αμυντικός μέσος), Ρενέλα(επιθετικός)

Εκτίμηση : Δεύτερο σερί ντέρμπι νεοφώτιστων που θα βρει τις δυο ομάδες με τελείως αντίθετη πορεία μέχρι στιγμής. Ουραγός και με ήδη μια αλλαγή προπονητή η Λας Πάλμας, στην μέση της βαθμολογίας και με εκπληκτικές επιδόσεις στα εκτός έδρας ματς η Μπέτις. Πιθανολογούμε ότι οι φιλοξενούμενοι θα επικρατήσουν αλλά ακόμα πιο πιθανό το να μη χάσουν. Ποντάρουμε στην διπλή ευκαιρία με Χ2 εδώ.

betshop100ΛΑΣ ΠΑΛΜΑΣ – ΜΠΕΤΙΣ  Χ2(ΔΙΠΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ)  1.70

857 . Βαγιεκάνο – Μάλαγα

13/12 13:00

Προϊστορία: 2012(2-0), 2013(1-3), 2014(4-1), 2015(1-0)

Βαγιεκάνο (16η – 14β): Πήγε να κάνει την έκπληξη η ομάδα της Μαδρίτης αλλά τελικά ηττήθηκε με 2-1 στο Μαδριγάλ από την Βιγιαρεάλ. Η αλήθεια είναι ότι το κίτρινο υποβρύχιο άξιζε περισσότερο τη νίκη κι εν τέλει την πήρε στο 86΄με το γκολ του Μπακαμπού. Η Βαγιεκάνο, που έκανε αναγκαστική αλλαγή τον Έμπερτ στο 21′, πήρε κεφάλι στο σκορ από το τέρμα του Τζοζαμπέντ στο 41′. Η επανάληψη τους βρήκε να προσπαθούν να αντισταθμίσουν την πίεση της Βιγιαρεάλ που είχε κορυφωθεί περίπου στο 70′ όταν κι έγινε το 1-1 από τον Σεντρίκ Μπακαμπού. Όπως προείπαμε, ο ίδιος παίκτης έκανε και το 2-1 μόλις 4 λεπτά πριν από τη λήξη και πλέον οι Ραγίστας έχουν μόνο 1 βαθμό στα 3 τελευταία ματς. Τα over είναι 9 πια και η άμυνα δυστυχώς η χειρότερη της κατηγορίας με 25 γκολ παθητικό, μαζί με Εσπανιόλ και Λεβάντε. Τιμωρία για τον Μπαένα που συμπλήρωσε κάρτες.

Απουσίες : Τόνιο(τερματοφύλακας), Μπαένα(αμυντικός μέσος), Έμπερτ(μέσος)

Μάλαγα (17η – 11β): Αρχίζει να σκληραίνει κάπως η Μάλαγα και να προσέχει περισσότερο την άμυνά της. Το γεγονός ότι πήγε στον λάκκο των Λεόντων για να παίξει με την Μπιλμπάο και κατάφερε να μη δεχτεί γκολ, αν μη τι άλλο υποδηλώνει την βελτίωση της αμυντικής λειτουργίας. Σαφώς, έπαιξε καθοριστικό ρόλο το γεγονός ότι οι Βάσκοι είχαν αριθμητικό μειονέκτημα από το 19′ όταν και αποβλήθηκε ο Μικέλ Σαν Χοσέ. Οι αντσούγιες έκαναν ακριβώς τις ίδιες φάσεις με την αντίπαλό τους αλλά κανείς εκ των δύο τερματοφυλάκων δεν νικήθηκε. Στο 65′ της αναμέτρησης είχαμε την είσοδο του Σάντα Κρουζ και την επιστροφή του στην ενεργό δράση έπειτα από τον πολύμηνο τραυματισμό του. Στα στατιστικά, η Μάλαγα εξακολουθεί να έχει την χειρότερη επίθεση με 7 τέρματα . Έχει 11 under και 12 no goal.

Απουσίες : Καμάτσο(μέσος)

Εκτίμηση : Οι γηπεδούχοι ευνοούνται από την προϊστορία στο συγκεκριμένο παιχνίδι αλλά θα έχουν 2 σημαντικές απουσίες βασικών παικτών στο κέντρο της ομάδας. Ο Πάκο Χέμεθ θα έχει πονοκέφαλο προκειμένου να καταρτίσει την εντεκάδα ενώ ο Χάβι Γκράθια επιτέλους έχει σχεδόν όλους τους παίκτες ετοιμοπόλεμους. Με αυτά τα δεδομένα και με την επιτακτική ανάγκη της Μάλαγα για συγκομιδή βαθμών, εκτιμούμε ότι το διπλό είναι πολύ πιθανό να έρθει.

betshop100ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ – ΜΑΛΑΓΑ  2  3.05

919 . Εϊμπάρ – Βαλένθια

13/12 17:00

Προϊστορία: 2015(0-1)

Εϊμπάρ (9η – 20β): Ο Μπαστόν ήταν αμφίβολος αλλά τελικά συμμετείχε κανονικά στο περασμένο παιχνίδι με την Σοσιεδάδ στο Ανοέτα. Ο Ισπανός επιθετικός μάλιστα ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης στο 4ο λεπτό κι έβαλε την Εϊμπάρ σε θέση οδηγού, όπως έχει κάνει πολλάκις φέτος. Η απάντηση του Αγκιρέτσε ήταν άμεση και στο 10ο λεπτό το σκορ ήταν ήδη 1-1. Ευκαιρίες υπήρχαν εκατέρωθεν αλλά στο τέλος χαμογέλασαν οι Βάσκοι της Σοσιεδάδ που πάλι με τον Αγκιρέτσε πήραν το τρίποντο σκοράροντας στο 90′ για το 2-1. Αποδείχτηκε έτσι ότι η Εϊμπάρ είναι άπειρη ακόμα και χρειάζεται δουλειά κυρίως στο ψυχολογικό κομμάτι. Μόλις ένας βαθμός στα 3 τελευταία παιχνίδια για την ομάδα του Μεντιλιμπάρ που έχει μπροστά της ακόμα ένα ντέρμπι, με αντίπαλο την Βαλένθια αυτή τη φορά.

Απουσίες : Τίποτα το αξιοσημείωτο

Βαλένθια (8η – 20β): Έγινε η ομάδα που απέσπασε την πρώτη ισοπαλία φέτος από την Μπαρτσελόνα(1-1). Αυτό το οφείλει αφ” ενός στον Μέσι και στον Νεϊμάρ που σπατάλησαν σωρεία ευκαιριών για να σκοράρουν χωρίς να τα καταφέρουν, αφ” εταίρου στον Χάουμε Ντόμενετς που είχε κατεβάσει ρολά κι έλεγε μόνο όχι. Το σκορ άνοιξε στο 59′ ο Σουάρες και το έκλεισε ο Μίνα στο 86′ που τελείωσε με πολύ όμορφο τρόπο μια πραγματικά εξαιρετική ομαδική προσπάθεια των νυχτερίδων. Ο Γκάρι Νέβιλ παρακολουθούσε από τα επίσημα του Μεστάγια τον αγώνα και χειροκροτούσε τις προσπάθειες των παικτών του που δεν επέτρεψαν παρά μια χαμηλή πτήση στους μπλαουγκράνα. Για το Champions League δεν τα πήγαν καλά κι έχασαν από τη Λυών 0-2 εντός έδρας, ωστόσο θα συνεχίσουν στο Europa League. Τα under της έφτασαν τα 9 στο πρωτάθλημα αλλά τα διαπιστευτήρια που δίνει η άμυνα της (2η καλύτερη στο πρωτάθλημα με 11 γκολ παθητικό) δεν συνοδεύονται και από επιθετική αποτελεσματικότητα.

Απουσίες : Ντιέγκο Άλβες (τερματοφύλακας), Μπαραγκάν(δεξί μπακ), Πέρεζ + Γκόμες(μέσοι), Ροντρίγκο + Φεγκουλί(εξτρέμ)

Εκτίμηση : Παρόλο που οι στοιχηματικές εταιρίες δίνουν την Εϊμπάρ σαν φαβορί στο παιχνίδι, η Βαλένθια δεν μπορεί να συγκριθεί μαζί της ούτε σε ποιότητα ούτε σε εμπειρία. Οι Βάσκοι δείχνουν να ξεφουσκώνουν την ώρα που όλοι περιμένουν την ανάκαμψη της Βαλένθια στην μετά-Εσπιρίτο Σάντο εποχή. Το διπλό συναντάται σε πολύ μεγάλες αποδόσεις όπως και το over. Προτείνουμε το διπλό χωρίς να παίζει η ισοπαλία.

betshop100ΕΪΜΠΑΡ – ΒΑΛΕΝΘΙΑ  2 ( DRAW NO BET)   1.95

1001 . Ατλέτικο Μαδρίτης – Αθλέτικ Μπιλμπάο

13/12 19:15

Προϊστορία: 2011(0-2), 2012(2-1), 2013(4-0), 2014(2-0), 2015(0-0)

Ατλέτικο (2η – 32β): Μετά την νίκη της επί της Γρανάδα (2-0) και την ισοπαλία της Μπαρτσελόνα στο Μεστάγια βρίσκεται πλέον σε απόσταση βολής από τους προπορευόμενους μπλαουγκράνα. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε δεν συνάντησε ιδιαίτερη αντίσταση από τους Ανδαλουσιανούς κι έφυγε απ” το Λος Καρμένες με το διπλό που ήταν το δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας. Οι ροχιμπλάνκος είναι σε μεγάλη φόρμα έχοντας 6 νίκες και 2 ισοπαλίες στα τελευταία 8 ματς. Στο προηγούμενο παιχνίδι ευτύχησαν να σκοράρουν από το πρώτο εικοσάλεπτο χάρις σε μια κεφαλιά του Ντιέγκο Γκοντίν και με τον συνήθη ύποπτο, Αντουάν Γκριζμάν, σφράγισαν τη νίκη στο 76ο λεπτό. Αυτό το Under ήταν το 11ο στη σεζόν, ενώ αξίζει να σημειώσουμε ότι η Ατλέτικο είναι, με 5 γκολ διαφορά από τον επόμενο, η καλύτερη άμυνα στην Πριμέρα Ντιβιζιόν. Έκανε διπλό στην έδρα της Μπενφίκα για το Champions League μεσοβδόμαδα.

Απουσίες : Τιάγκο (μέσος), Μαρτίνεζ(επιθετικός)

Μπιλμπάο (8η – 20β): Η Μπιλμπάο είχε φτιάξει ένα σερί τριών νικών στην έδρα της αλλά δεν το συνέχισε. Ο λόγος ήταν ότι η Μάλαγα δεν τις επέτρεψε παρά μόλις 2 σουτ στην εστία, γεγονός που προβλημάτισε τον Ερνέστο Βαλβέρδε. Ο πρώην τεχνικός του Ολυμπιακού είδε για δεύτερη συνεχόμενη φορά να αποβάλλεται παίκτης του και να μένει με 10 παίκτες. Τώρα ήταν ο Μίκελ Σαν Χοσέ που αποβλήθηκε, στο 19′, με αποτέλεσμα να χάσουν πολύ από τη δύναμή τους οι Βάσκοι και να μην μπορούν να επιτεθούν με τον τρόπο που συνήθως κάνουν. Ήταν το 3ο συνεχόμενο No goal της Μπιλμπάο που πάει στη Μαδρίτη για το ματς με την Ατλέτικο έχοντας παίξει με την Άλκμααρ την Πέμπτη για το Europa League (2-2) κι έχοντας πάρει την πρόκριση για τους 32 της διοργάνωσης.

Απουσίες : Σαν Χοσέ + Γκόμες (μέσοι)

Εκτίμηση : Οι δύο μονομάχοι θα τα δώσουν όλα για τη νίκη καθώς πρόκειται για δύο άκρως μαχητικές ομάδες. Είναι πιθανό ότι δε θα δούμε πολλά τέρματα και θα πρωταγωνιστήσουν οι άμυνες. Ο Μουνιάιν ίσως επανέλθει στην ενεργό δράση σε αυτό το ματς. Η πρότασή μας είναι το under σε αυτή την αναμέτρηση.

betshop100ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ – ΜΠΙΛΜΠΑΟ  UNDER2.5  1.65

1013 . Βιγιαρεάλ – Ρεάλ Μαδρίτης

13/12 21:30

Προϊστορία: 2011(1-3), 2012(1-1), 2014(2-2), 2015(0-2)

Βιγιαρεάλ (5η – 24β): Την …προτομή του Σεντρίκ Μπακαμπού πρέπει να σκεφτούν να φιλοτεχνήσουν οι ιθύνοντες της Βιγιαρεάλ. Ο Γαλλοκονγκολέζος στράικερ είναι…καυτή φωτιά τον τελευταίο καιρό και σκοράρει κατά βούληση. Σημείωσε δύο τέρματα στην αναμέτρηση με την Βαγιεκάνο για την 14η αγωνιστική κι έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, η οποία όμως ήρθε με πολύ άγχος στο 86ο λεπτό. Οι Ραγίστας είχαν προηγηθεί στο 41′ με τον Τζοζαμπέντ και δεν είχαν απειληθεί ιδιαίτερα από το κίτρινο υποβρύχιο. Το δεύτερο ημίχρονο όμως άνηκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Μαρσελίνο αφού πίεσε ψηλά, δημιούργησε ευκαιρίες και με 2 γκολ του Μπακαμπού στο 69′ και στο 86′ έφτασε στο τρίποντο μετά από 3 σερί αποτυχημένες προσπάθειες. Φιλοξενεί την Ρεάλ στο Μαδριγάλ έχοντας δώσει αγώνα την Πέμπτη στο Πλζεν με την τοπική Βικτόρια όπου αναδείχθηκε ισόπαλη με 3-3.

Απουσίες : Ασένχο(τερματοφύλακας), Μπονέρα (στόπερ), Γκασπάρ(δεξί μπακ), Τζόκιτς(αριστερό μπακ), Αντριάν + Λέο Μπαπτιστάο(επιθετικός)

Ρεάλ (3η – 30β): Η Ρεάλ μπόρεσε να πλησιάσει λιγάκι την Μπαρτσελόνα και να μειώσει τη διαφορά τους από τους 6 στους 4 βαθμούς μετά την απώλεια των Καταλανών. Οι Μαδριλένοι δε δυσκολεύτηκαν απέναντι στην Χετάφε και την νίκησαν με 4-1 στο Μπερναμπέου. Τα γκολ τους μάλιστα σημειώθηκαν όλα στο πρώτο ημίχρονο και στη συνέχεια προφανώς έκαναν συντήρηση δυνάμεων για το ματς με τη Μάλμε όπου σάρωσαν τους Σουηδούς στην κυριολεξία(8-0). Στο παιχνίδι με την Χετάφε σκόραραν ο Μπενζεμά (4′, 16′) που δεν αποτελεί πλέον μέλος της Εθνικής Γαλλίας, εξαιτίας της γνωστής ιστορίας με τον εκβιασμό του Βαλμπουενά, ο Μπέιλ (35′) που είχε να σκοράρει 3 μήνες περίπου, και ο Ρονάλντο(38′) που τελευταία είναι στο επίκεντρο της κριτικής από τους φιλάθλους της Βασίλισσας. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Αλέξις στο 70′. Η ομάδα του Μπενίτεθ έχει την 2η καλύτερη επίθεση στο πρωτάθλημα με 32 γκολ και την 3η καλύτερη άμυνα με 12 γκολ παθητικό.

Απουσίες : Ράμος + Βαράν(στόπερ), Καρβαχάλ(δεξί μπακ)

Εκτίμηση : Το ντέρμπι που ρίχνει την αυλαία της 15ης αγωνιστικής θα βρει το βράδυ της Κυριακής την Βιγιαρεάλ και την Ρεάλ να συγκρούονται στο Μαδριγάλ. Δεν είναι εύκολη καμιά πρόβλεψη για το παιχνίδι καθώς θεωρούμε ότι είναι ανοιχτό σε όλα τα αποτελέσματα. Η ζυγαριά κλείνει προς το μέρος της Ρεάλ. Προτείνουμε τον Μπενζεμά να σκοράρει οποιαδήποτε στιγμή.