Στο στοίχημα δεν φθάνει μόνο η έμπνευση αλλά και η μεθοδική μελέτη μόνο έτσι θα υπάρχει στρατηγική και διάρκεια στις επιτυχημένες επιλογές σας

Latest posts by Λάζαρος Πεμενίδης (see all)

1328. Νις – Μονπελιέ

18/12 21.30

Προϊστορία: 2012(0-1) , 2013(2-0), 2014(1-1)

Νις(5η-26β.): Αποκλεισμός για την Νίς από το Κύπελλο Γαλλίας. Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με αντίπαλο την Γκιγκάμπ αν και προηγήθηκε δύο φορές δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση. Το πρώτο γκολ πέτυχε ο Μεντί λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Το ματς είχε γρήγορο ρυθμό με τις δυο ομάδες να αναπτύσσονται ταχύτατα αλλά να μην μπορούν να φτάσουν στο γκολ της νίκης. Η Γκιγκάμπ σκόραρε στο 88′ με το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση. Εκεί είχαμε το ίδιο έργο με ένα γκολ έκαστος. Στα πέναλτι η γηπεδούχος λυτρώθηκε καθώς οι παίχτες της Νις δεν ήταν ψύχραιμοι (6-5 στην ρώσικη ρουλέτα). Πέντε παιχνίδια χωρίς νίκη σε όλες τις διοργανώσεις για την ομάδα του Πιέλ.

Απουσίες: Λε Μπιχάν(επιθετικός), Πλέα(επιθετικός)

Μονπελιέ(13η-22β.): Ξεκούραση για την Μονπελιέ καθώς δεν είχε υποχρεώσεις για το κύπελλο. Τελευταίο της παιχνίδι ο αγώνας με την Γκινγκάπ οπού νίκησε με 2-1. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν νωθρή και μάλιστα βρέθηκε πίσω στο σκορ (από το 32′) αλλά στην ανάπαυλα όλα άλλαξαν καθώς ο προπονητής της ομάδας ,Ρολάν Κουρμπίς, φαίνεται πως αφύπνισε τους παίχτες του. Πολύ πιο σοβαρή στο γήπεδο, και σαφώς πιο απειλητική σκόραρε δις (54′ Καμαρά, 62’Νίγκα) και έκανε την ανατροπή.

Απουσίες: Τζούντρεν(τερματοφύλακας), Σαιχί(αμυντικός), Μπεριγκόντ(επιθετικός)

Εκτίμηση: Κλειστό παιχνίδι αναμένουμε στο Αλιάνζ Ριβιέρα καθώς και οι δυο ομάδες είναι δυνατές αμυντικά. Η Νις μπορεί να πάρει την νίκη καθώς στην έδρα της δεν αστειέυεται και σίγουρα η επιθετική της γραμμή μπορεί να χτυπήσει. Ποντάρουμε στην νίκη του γηπεδούχου.