Στο στοίχημα δεν φθάνει μόνο η έμπνευση αλλά και η μεθοδική μελέτη μόνο έτσι θα υπάρχει στρατηγική και διάρκεια στις επιτυχημένες επιλογές σας

Latest posts by Λάζαρος Πεμενίδης (see all)

2417 . Λεβάντε – Μάλαγα

30/12 17:00

Προϊστορία: 2011(3-1), 2012(3-0), 2013(1-2), 2014(1-0), 2015(4-1)

Λεβάντε (20η – 11β): Η ομάδα του Νίκου Καράμπελα επισκέφθηκε το Σαν Μαμές για την 16η αγωνιστική και μπορούμε να πούμε ότι τα πήγε καλύτερα απ” ότι αναμενόταν. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, η Λεβάντε αντιστάθηκε σθεναρά στους Βάσκους και πήγε στα αποδυτήρια χωρίς να δεχτεί κάποιο τέρμα. Στην επανάληψη όμως, τα πράγματα δεν πήγαν το ίδιο καλά για τον Ρούμπι και τους παίκτες του αφού έμειναν πίσω στο σκορ στο 55′ από το γκολ του Μικέλ Σαν Χοσέ και στο 82′ είδαν τον φορμαρισμένο Ινιάκι Γουΐλιαμς να κάνει το 2-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Παραμένει ουραγός η Λεβάντε που έχει τη δεύτερη χειρότερη επίθεση στο πρωτάθλημα με 12 γκολ ενεργητικό αλλά και τη δεύτερη χειρότερη άμυνα με παθητικό 29 γκολ.

Απουσίες : Τρουχίγιο(στόπερ), Κασαντεσούς(επιθετικός)

Μάλαγα (13η – 17β): Την έκανε την έκπληξη η Μάλαγα κι επικράτησε της Ατλέτικο Μαδρίτης στο Ροζαλέδα με 1-0, επιβεβαιώνοντας και την πρόβλεψή μας ότι δε θα χάσει από τους ροχιμπλάνκος. Οι αντσούγιες συμπλήρωσαν 4 αγώνες χωρίς ήττα κι ως αποτέλεσμα αναρριχήθηκαν στην βαθμολογία και βρίσκονται στην 13η θέση. Στο παιχνίδι με την Ατλέτικο, η ομάδα του Χάβι Γκράθια δημιούργησε ευκαιρίες κι απείλησε τον Όμπλακ. Αμυντικά ήταν επίσης καλή η ομάδα της Ανδαλουσίας και δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα από τους Μαδριλένους. Στο 86′ σημειώθηκε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση και σημειώθηκε από τον Τσαρλς (παρενέβη ο Γκοντίν) και το ροζ φύλλο αγώνα πήγε στην Μάλαγα με τελικό σκορ το 1-0. Η Μάλαγα από το 56′ έπαιζε και με παίχτη παραπάνω καθώς είχε αποβληθεί ο Γκάμπι. 12 τα under της ομάδας πλέον και 13 τα no goal. Επιστρέφει ο Καμάτσο.

Απουσίες : Κανείς

Εκτίμηση : Η προϊστορία των αγώνων είναι γενναιόδωρη με την Λεβάντε. Όμως, στην παρούσα φάση είναι σε πολύ άσχημα κατάσταση η ομάδα του Ρούμπι, την ώρα που η Μάλαγα είναι (επιτέλους) σε ανοδική πορεία. Υποστηρίζουμε τους φιλοξενούμενους σε αυτή την αναμέτρηση.