Latest posts by Μάνος Οικονόμου (see all)

1784. Λέστερ – Μάντσεστερ Σίτι

29/12 21:45

Προϊστορία: 2015(0-1)

Λέστερ (1η-38β): Άχρωμη και άγευστη, παγιδεύτηκε από το ασφυκτικό πρέσινγκ της Λίβερπουλ και δίκαια γνώρισε την ήττα με 1-0. Ήταν το πρώτο παιχνίδι που δεν βρήκε δίχτυα φέτος η ομάδα του Ρανιέρι, ο οποίος στο δεύτερο ημίχρονο επέλεξε να ξεκουράσει τους Βάρντι και Μαχρέζ. Μαζί με την σημερινή της αντίπαλο έχει την καλύτερη επίθεση, όμως στα αμυντικά της καθήκοντα δεν είναι ιδιαίτερα συνεπής. Από τις 14 τελευταίες αναμετρήσεις της μόνο στις 3 δεν επαληθεύτηκε το over.

Απουσίες: Χωρίς σημαντικά προβλήματα

Μάντσεστερ Σίτι (3η-35β): Έκανε σκόνη και θρύψαλα την Σάντερλαντ και το 4-1 αποτυπώνει απόλυτα την εικόνα της αναμέτρησης.Τα δυσάρεστα πάντως ήρθαν από το νέο τραυματισμό του ηγέτη της άμυνας Κομπανί, ο οποίος πρόλαβε να παίξει μόλις 9 λεπτά. Ανάσες πήρε ο Αγκουέρο που λογικά σήμερα θα βρεθεί στο αρχικό σχήμα. Τα πέντε από τα έξι τελευταία ματς της Σίτι ολοκληρώθηκαν με περισσότερα από 2 τέρματα.

Απουσίες: Κομπανί, Σαμπαλέτα (αμυντικοί), Φερνάντο (μέσος)

Εκτίμηση: Και οι δυο ομάδες έχουν μεγάλη ευχέρεια στο γκολ, σε αντίθεση με τα μετόπισθεν που… μπάζουν. Το αμφίσκορο φαντάζει ιδανική περίπτωση και μπορεί να συνδυαστεί και με over.