Μην ακούτε για "σίγουρα". "Σίγουρα" είναι μόνο τα χθεσινά

Latest posts by Μάνος Οικονόμου (see all)

1659. Λάτσιο – Γιουβέντους

4/12 21.45

Προϊστορία: 2010(0-2), 2011(0-1), 2012(0-1), 2013(2-1), 2013(0-2), 2014(1-1), 2015(0-3)

Λάτσιο (10η-19 β.): Απογοητευτική σε ακόμη ένα ματς, γνώρισε την εκτός έδρας ήττα από την Έμπολι. Βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο πέμπτο λεπτό. Στην συνέχεια, όμως, πήρε τον έλεγχο του ματς, είχε μεγάλο ποσοστό κατοχής της μπάλας και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες. Δεν κατάφερε, όμως, να τις εκμεταλλευτεί και δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από το ματς. Σε δύσκολη θέση ο προπονητής Πιόλι, ακολουθεί την προσεχή Πέμπτη το εκτός έδρας ματς με την Σεντ Ετιέν για το Γιουρόπα Λιγκ.

Απουσίες: Ντε Φράι (αμυντικός), Ονάζι (μέσος), Μάουρι (μέσος), Λούλιτς (μέσος)

Γιουβέντους (5η-24 β.): Επιβεβαίωσε την ανοδική της πορεία, περνώντας νικηφόρα από την έδρα της Παλέρμο. Είχε την υπεροχή από το ξεκίνημα και κατάφερε να προηγηθεί στο 54’. Παρ’ ότι είχε τις ευκαιρίες, δυσκολεύτηκε να «κλειδώσει» τη νίκη της, κάτι που έκανε με το δεύτερο γκολ στο 89’, ενώ σκόραρε για τρίτη φορά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων για να διαμορφώσει το τελικό σκορ. Ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα και τέταρτη σε όλες τις διοργανώσεις και πλέον βρίσκεται στο -5 από τις θέσεις που οδηγούν στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ.

Απουσίες: Κάσερες (αμυντικός), Ασαμόα (μέσος), Περέιρα (μέσος), Ερνάνες (μέσος), Κεντίρα (μέσος), Λεμινά (μέσος)

Εκτίμηση: Αντίθετη πορεία ακολουθούν οι δύο ομάδες, με την Λάτσιο να δείχνει πως δεν βρίσκεται στα καλύτερά της, σε αντίθεση με την Γιουβέντους που φαίνεται να βρίσκει τον καλό της εαυτό. Το διπλό αξίζει το ρίσκο.