Ντέρμπυ – Μπρίστολ Σίτυ

1139. Ντέρμπυ – Μπρίστολ Σίτυ

15/12 21.45

Προϊστορία: 2011(0-2),2012(2-1),2013(3-0)

Ντέρμπυ Κάουντι(4η-38β.): Από το ντέρμπυ κορυφής με την Μπράιτον προέρχονται οι ‘’τράγοι’’. Ξεκίνησαν πολύ δυνατά πιέζοντας ασφυκτικά, όμως το γκολ ήρθε από τους φιλοξενούμενους στο 21’ από αντεπίθεση. Η Κάουντι αντέδρασε και ισοφάρισε είκοσι λεπτά αργότερα με το πρώτο μέρος να τελειώνει στο 1-1. Στο 2ο ημίχρονο η Μπράιτον στήθηκε πιο καλά, είχε την κατοχή, είχε το τέμπο και στο 75’ έκανε το 1-2 με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να αντιδράσουν. Το γκολ έφερε άγχος, πίεσαν και ισοφάρισαν τελικά με πέναλτι του Μάρτιν στο 92’(αυστηρός ο καταλογισμός).

Απουσίες: Χιούζ(μέσος), Φορσύθ(αμυντικός)

Μπρίστολ Σίτυ(19η-19β.): Μεγάλο διπλό στην έδρα της Χάντερσφιλντ για την Μπρίστολ. Πέτυχε δύο γκολ πολύ νωρίς (7’ και 29’) και μετά κλείστηκε πίσω. Η κατοχή του αγώνα δείχνει την εικόνα της αναμέτρησης καθώς η Χάντερσφιλντ έφτασε το 69%. Παρόλα αυτά έγινε το διπλό με την γηπεδούχο να σκοράρει στο 84’ το γκολ της παρηγοριάς. Ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις η Σίτυ!

Απουσίες: Μπέικερ(αμυντικός)

Εκτίμηση: Ξεκάθαρο φαβορί η Κάουντι καθώς είναι ένα επίπεδο παραπάνω από την Μπρίστολ. Γκολ θα μπουν, περιθώρια για απώλειες δεν υπάρχουν καθώς θα μείνει πίσω στην μάχη της ανόδου. Η Σίτυ θα παλέψει αλλά η διαφορά ποιότητας θα φανεί.