Latest posts by Μάνος Οικονόμου (see all)

2380. Κάρντιφ – Νότιγχαμ

29/12 21.45

Προϊστορία: 2011(1-0), 2013(3-0), 2014(2-1)

Κάρντιφ(8η-33β.): Ήττα σοκ από την ΜΚ Ντονς γνώρισαν οι Ουαλοί. Σε ένα κακό παιχνίδι και χωρίς να κάνουν κάτι ουσιαστικό έχασαν εκτός προγράμματος πόντους που τους αφήνει πίσω στην κούρσα της ανόδου. Όλα τα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, με την Ντονς να ανοίγει το σκορ στο 49′, η Κάρντιφ ισοφάρισε στο 81′ αλλά τελικά δεν κράτησε το αποτέλεσμα με τον Μέρφι να βάζει γκολ στις καθυστερήσεις και να διαμορφώνει το τελικό 2-1. Δεύτερη σερί ήττα για την ομάδα του Ράσελ Σλέιντ.

Απουσίες: Νούν(μέσος)

Νότιγχαμ(13η-29β.): Στο 1-1 έμεινε με την Λιντς η Νότιγχαμ. Η ομάδα του Νταγκ Φρίντμαν δεν κατάφερε να κρατήσει το γρήγορο γκολ που πέτυχε (στο 17′) και στο φινάλε του αγώνα δέχτηκε το γκολ της ισοφάρισης χύνοντας την καρδάρα με το γάλα σε ένα ματς που είχε υπό έλεγχο. Παρόλα αυτά έφτασε τα έξι ματς χωρίς ήττα και συνεχίζει την ανοδική της πορεία προς τις θέσεις των πλέι – οφ.

Απουσίες: Ολιβέιρα(επιθετικός), Πινίγιος(αμυντικός), Ασσομπαλόνγκα(επιθετικός)

Εκτίμηση: Σημαντικές απουσίες για την Νότιγχαμ που θα λείπουν δυο από τους καλύτερους ποδοσφαιριστές της. Ασσομπαλόνγκα και Ολιβέιρα αποτελούν αιχμή του δόρατος για αυτούς και η απουσία τους θα στοιχήσει. Η Κάρντιφ θέλει να ανακάμψει και να επιστρέψει σε τροχιά ανόδου και η έδρα της θα την βοηθήσει να πάρει αυτό που ζητά. Ο άσσος πρώτη μας επιλογή για το συγκεκριμένο παιχνίδι.