Latest posts by Μάνος Οικονόμου (see all)

2382.Μπράιτον – Ιπσουίτς

29/12 21.45

Προϊστορία: 2012(3-0), 2014(0-2), 2015(3-2)

Μπράιτον (4η-44β.): Από δυο συνεχόμενα στραβοπατήματα προέρχεται η Μπράιτον. Έχασε εκ νέου βαθμούς από την Μπρέντφορντ μένοντας στο 0-0 και έπεσε από την κορυφή. Η ομάδα της Κρις Χάμπφτον κάνει κοιλιά καθώς πάει τρένο από την αρχή της σεζόν. Οι δυο σερί γκέλες δεν ανησυχούν καθώς οι »γλάροι» έχουν πολύ δυνατό σύνολο και είναι από τα φαβορί για την άνοδο. Θα επανακάμψουν πολύ σύντομα.

Απουσίες: Καμία σημαντική απουσία

Ιπσουίτς (6η-37β.): Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έκανε το απόλυτο come back. Ένα γκολ στο 77′ με τον Ντάγκλας και ένα ακόμα με τον Τσάμπερς στο 90′ ολοκλήρωσαν τον θρίαμβο με αντίπαλο την Κ.Π.Ρ και έβαλε την ομάδα του Μικ Μακάρθι ξανά στην εξάδα. Παρόλα αυτά η Ιπσουίτς έχει πολλά σκαμπανεβάσματα και η απόδοση της είναι ασταθής.

Απουσίες: Μπίσοπ(μέσος), Βάρνει(μέσος)

Εκτίμηση: Την προβλεπόμενη κοιλιά της κάνει η Μπράιτον στην Τσάμπιονσιπ. Έχει μείνει χωρίς νίκη εδώ και δυο αγώνες και στο ματς με την Ιπσουίτς θα έχει την ευκαιρία να ανακάμψει. Η Ιπσουίτς δεν τρομάζει και θα είναι ένα καλό ορεκτικό για την σαφώς ανώτερη γηπεδούχο. Ο άσσος είναι η ξεκάθαρη επιλογή μας καθώς τρεις σερί γκέλες είναι πολλές για την ομάδα του Χάμπφτον.