Φενερμπαχτσέ – Τραμπζονσπόρ

1280. Φενερμπαχτσέ – Τραμπζονσπόρ

30/11 20.00

Προϊστορία: 2010(1-1), 2011(2-0), 2012(1-0), 2012(2-0), 2013(0-0), 2013(1-0), 2014(0-0), 2015(0-0)

Φενερμπαχτσέ (2η-27 β.): Επέκτεινε το αήττητο σερί της, επικρατώντας της Μερσίν Ιντμαν Γιορντού εκτός έδρας. Με ένα γκολ στο ξεκίνημα κάθε ημιχρόνου (8’, 49’) έβαλε τις βάσεις για τη νίκη και ακόμη ένα γκολ που σημείωσε στο 56’ ουσιαστικά σφράγισε την επικράτησή της, με την αντίπαλό της απλά να μειώνει στο 59’. Την Πέμπτη για το Γιουρόπα Λιγκ, επικράτησε της Μόλντε εκτός έδρας. Παρά τα καλά αποτελέσματα, ο προπονητής Περέιρα, είναι υπό πίεση.

Απουσίες: Τζινεμρέ (αμυντικός), Μεϊρέλες (μέσος), Τοπούζ (μέσος)

Τραμπζονσπόρ (9η-17 β.): Πήρε στα… χασομέρια τη νίκη απέναντι στην Γκεντσλερμπιρλιγκί. Είχε μεν ελαφρώς περισσότερη κατοχή της μπάλας από τα πρώτα λεπτά, αλλά η αντίπαλός της είχε περισσότερες ευκαιρίες, αλλά έδειξε μεγάλη αστοχία στην τελική προσπάθεια. Έτσι, έμεινε μέσα στο ματς και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, σημείωσε το γκολ που της έδωσε τη νίκη. Είναι ανεβασμένη στα τελευταία ματς, αφού έχει μόλις μια ήττα στα τέσσερα πιο πρόσφατα.

Απουσίες: Ερντογάν (μέσος)

Εκτίμηση: Η Φενέρ έχει τον πρώτο λόγο για τη νίκη, αλλά η απόδοση δεν είναι ιδιαίτερα υψηλή. Προτιμότερο το (υψηλό) ρίσκο στο να κερδίσει και να υπάρξουν τουλάχιστον τρία γκολ στο ματς.