ΠΑΟΚ – Καμπάλα

2844. ΠΑΟΚ – Καμπάλα

26/11  22.05

Προϊστορία: Δεν υπάρχει την τελευταία πενταετία.

ΠΑΟΚ (3ος-3 β.): Δεν μπόρεσε να κάνει και πολλά απέναντι στην Κράσνονταρ και γνώρισε την ήττα πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ. Δέχθηκε πίεση από το ξεκίνημα και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 33’. Προσπάθησε να αντιδράσει και δεν τα κατάφερε, ενώ στο 67’ δέχθηκε και δεύτερο γκολ με πέναλτι. Τελικά, το μόνο που κατάφερε, ήταν να μειώσει στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Στο εγχώριο πρωτάθλημα μετρά δύο συνεχόμενες ισοπαλίες, που τον έχουν φέρει στην έκτη θέση. Αρκετά τα προβλήματα στα μετόπισθεν.

Απουσίες: Βίτορ (αμυντικός), Κόστα (αμυντικός), Λέοβατς (αμυντικός)

Καμπάλα (4η-1 β.): Δεν μπόρεσε να κοντράρει την Ντόρτμουντ και το τελικό 4-0 θα πρέπει να την αφήνει ικανοποιημένη. Βρέθηκε σε θέση άμυνας από τα πρώτα λεπτά, πιέστηκε σε αρκετές περιπτώσεις και βρέθηκε στο ημίχρονο να χάνει με δύο γκολ (28’, 45’). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, δέχθηκε ακόμη δύο γκολ σε διάστημα τεσσάρων λεπτών (67’, 70’), το πρώτο με αυτογκόλ και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε ο… εφιάλτης. Στο εγχώριο πρωτάθλημα μετρά τέσσερις ισοπαλίες στα τελευταία πέντε και βρίσκεται στην τρίτη θέση.

Απουσίες: Δεν έχουν αναφερθεί ιδιαίτερα αγωνιστικά προβλήματα.

Εκτίμηση: Ο ΠΑΟΚ ακόμη και αν έχει λίγες πιθανότητες να πάρει την πρόκριση, θέλει να πάρει μια νίκη και ειδικά μπροστά στο κοινό του. Ο άσος έχει τον πρώτο λόγο, αλλά είναι χαμηλός σε απόδοση. Προτιμότερο το ρίσκο στο να ανοίξει το σκορ.