Ντάρμσταντ – Κολωνία

590. Ντάρμσταντ – Κολωνία

27/11  21.30

Προϊστορία: Δεν υπάρχει την τελευταία πενταετία.

Ντάρμσταντ (13η-14 β.): Γνώρισε την εκτός έδρας ήττα από την Ίνγκολσταντ. Πήρε προβάδισμα μόλις στο ένατο λεπτό, αλλά η αντίπαλός της πήρε γρήγορα τα ηνία του ματς. Απειλήθηκε σε αρκετές περιπτώσεις, δέχθηκε την ισοφάριση στο 58’ και δύο λεπτά αργότερα δέχθηκε δεύτερο γκολ με πέναλτι. Παρ’ ότι προσπάθησε, δεν μπόρεσε να σκοράρει και δύο λεπτά αργότερα δέχθηκε ένα ακόμη γκολ, που σφράγισε την ήττα της. Ήταν η τρίτη ήττα στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια, στα οποία παραμένει χωρίς νίκη.

Απουσίες: Δεν έχουν αναφερθεί ιδιαίτερα αγωνιστικά προβλήματα.

Κολωνία (8η-19 β.): Δεν τα κατάφερε απέναντι στην Μάιντζ, μένοντας στην «λευκή» ισοπαλία εντός έδρας. Η αντίπαλός της είχε ελαφρώς περισσότερη κατοχή της μπάλας, αλλά και οι δύο δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρουν. Αμφότερες, όμως, αποδείχθηκαν αρκετά άστοχες στην τελική προσπάθεια, με αποτέλεσμα να μην μπορέσει καμία από τις δύο να σκοράρει. Ήταν η δεύτερη ισοπαλία με 0-0 στα τελευταία τρία παιχνίδια, ενώ παραμένει αήττητη στα τρία πιο πρόσφατα. Εκτός έδρας μετρά δύο νίκες στις τρεις πιο πρόσφατες εξόδους της.

Απουσίες: Σβέντο (επιθετικός)

Εκτίμηση: Η Κολωνία σκοράρει με περισσότερη ευκολία μακριά από το γήπεδό της και απέναντι στην Ντάρμσταντ, που παρουσιάζει αρκετά προβλήματα, αξίζει το ρίσκο στο να το κάνει ξανά και να πάρει τη νίκη.