Αστέρας Τρίπολης – Πανιώνιος

831. Αστέρας Τρίπολης – Πανιώνιος

23/9  18.15

Προϊστορία: 2010(2-0), 2011(3-1), 2012(2-0), 2012(2-1), 2013(1-0), 2015(2-0)

Αστέρας Τρίπολης (11ος-4 β.): Γκέλα ολκής απέναντι στην Καλλονή εκτός έδρας. Δεν έκανε πολλά σε όλο το ματς, αλλά μέσα σε τέσσερα λεπτά (80’-83’) απέκτησε διπλό αριθμητικό πλεονέκτημα και ένα λεπτό μετά άνοιξε το σκορ με πέναλτι. Παρ’ όλα αυτά, δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο, αφού δέχθηκε την ισοφάριση στο φινάλε. Έμεινε έτσι για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη, ενώ την Πέμπτη αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 με την Σπάρτα Πράγας για το Γιουρόπα Λιγκ. Αμφίβολος ο μέσος Φούντας.

Απουσίες: Λανθαρότε (μέσος)

Πανιώνιος (3ος-6 β.): Πήρε σημαντική νίκη, επικρατώντας του Παναθηναϊκού εντός έδρας. Πήρε το προβάδισμα στο 33’ από ένα λάθος του αντίπαλου τερματοφύλακα και έχασε μερικές ευκαιρίες για να σφραγίσει τη νίκη του. Δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα, πέρα από το τελευταίο τέταρτο του ματς και κατάφερε να πάρει το τρίποντο. Ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη με 1-0 και τρίτο σερί no goal στο φετινό πρωτάθλημα.

Απουσίες: Καμία σημαντική απουσία

Εκτίμηση: Ο Αστέρας δεν έχει πείσει ακόμη με τις εμφανίσεις του, σε αντίθεση με τον Πανιώνιο, που έχει ξεκινήσει καλά και πάει με ανεβασμένη ψυχολογία μετά τη νίκη επί του Παναθηναϊκού. Πιθανό το ενδεχόμενο να σκοράρουν και οι δύο.