Super League Ελβετίας

206. ΓΚΡΑΣΧΟΠΕΡΣ - ΖΥΡΙΧΗ

06/5  20:45

Προϊστορία : 2005(1-1,1-1)2006(1-0,0-0)2007(0-1,0-0)2008(2-1,1-1)2009(2-2,2-2)

Γκρασχόπερς (3η-59β) : Έχει εξασφαλίσει την έξοδο της στην Ευρώπη η Γκρασχόπερς και στα επόμενα παιχνίδια που απομένουν αναμένεται να δώσει ευκαιρίες σε παίκτες που είχαν μικρό χρόνο συμμετοχής.Είναι ομάδα που σφύζει από ενθουσιασμό μιας και στο σύνολο της αποτελείται από νεαρής ηλικίας ποδοσφαιριστές.Στην έδρα της η αγωνιστική της εικόνα είναι δυνατή έχοντας φέρει σε 16 αγωνιστικές, 13 νίκες, 1 ισοπαλία και 2 ήττες.

Απουσίες : Ρενέγια (αμυντικός) Καλά,Λούλιτς,Μενέσες (μέσοι)

Ζυρίχη (7η-41β) : Τρίτη συνεχόμενη ήττα για την Ζυρίχη,αυτή την φορά στην έδρα της από την Γιουνγκ Μπόϊς με 2-0,που ούτε η αλλαγή προπονητή φάνηκε να την βοηθάει και το μόνο που περιμένει είναι η λήξη της αγωνιστικής περιόδου για να ξεκινήσει τον σχεδιασμό της για την νέα περίοδο.Εκτός έδρας είναι κάκιστη έχοντας σε 16 αγωνιστικές μετράει, 3 νίκες, 4 ισοπαλίες και 9 ήττες.

Απουσίες : Τζούριτς (αμυντικός) Μπαρμέτλερ (μέσος) Χάσλι (επιθετικός)

Εκτίμηση : Προβάδισμα στην έδρα

ΓΚΡΑΣΧΟΠΕΡΣ - ΖΥΡΙΧΗ  1  1,95

0

0

207. ΜΠΕΛΙΝΤΣΟΝΑ - ΛΟΥΚΕΡΝΗ

06/5  20:45

Προϊστορία : 2005(3-2)2006(0-2)2009(2-2,2-0)

Μπελιντσόνα (9η-21β) : Επιστροφή στις ήττες για την Μπελιντσόνα που ναι μεν ήταν αναμενόμενη,αλλά συνάμα και οδυνηρή  με 4-0 στην έδρα της Βασιλείας την προηγούμενη αγωνιστική.Ευτυχώς γι΄αυτήν που ηττήθηκε και η Ααράου και έτσι παρέμεινε στην 9η θέση που οδηγεί στα μπαράζ για υποβιβασμό.Θέλει την νίκη αλλά για διαφορετικούς λόγους θέλει την νίκη και η σημερινή της αντίπαλος.Διαθέτει την χειρότερη εντός και εκτός έδρας αμυντική γραμμή της κατηγορίας.

Απουσίες : Ζότι (τερματοφύλακας) Μαντζαράτι,Καραμιτάρο (αμυντικού) Εντουσέϊ,Ροσίνι (μέσοι)

Λουκέρνη (4η-51β) : Σημαντική νίκη για την Λουκέρνη στην έδρα της με 4-0 την προηγούμενη αγωνιστική επί της Ααράου.Της έδωσε ένα προβάδισμα 3 βαθμών έναντι της Σιόν,στην προσπάθεια που κάνει να μείνει στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα που οδηγεί στα προκριματικά του Europa League.Μέτρια η αγωνιστική της εικόνα όταν αγωνίζεται εκτός έδρας όπου σε 16 αγωνιστικές μετράει, 4 νίκες, 5 ισοπαλίες και 7 ήττες,αλλά η αντίπαλος της είναι πολύ αδύναμη και δεν αναμένεται να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες.

Απουσίες : Μπούσλι (αμυντικός) Λουστενμπέργκερ,Λαμπέρ (μέσοι).Αμφίβολος Γιακίν (επιθετικός)

Εκτίμηση : Εύκολα η δύσκολα αναμένεται να επικρατήσει η Λουκέρνη.

ΜΠΕΛΙΝΤΣΟΝΑ - ΛΟΥΚΕΡΝΗ  2  2,10

0

0

208. ΞΑΜΑΞ - ΣΙΟΝ

06/5  20:45

Προϊστορία : 2008(1-3,1-1)2009(3-3,3-2)

Ξαμάξ (8η-37β) : Έχασε και από την Σεν Γκάλεν στην έδρα της,η Ξαμάξ,φτάνοντας έτσι τις 6 ήττες τις τελευταίες 7 αγωνιστικές και δείχνει να τα έχει παρατήσει,αφού δεν κινδυνεύει με υποβιβασμό.Περιμένουν να λήξει η αγωνιστική περίοδος και να ξεκινήσουν τον σχεδιασμό για την νέα περίοδο.Μέτρια η εντός έδρας αγωνιστική της εικόνα όπου σε 16 αγωνιστικές μετράει, 7 νίκες, 3 ισοπαλίες και 6 ήττες.

Απουσίες : Γκόμες (αμυντικός) Μπίνια,Νιάσε (αμυντικοί)

Σιόν (5η-48β) : Με την νίκη στην έδρα της με 1-0 την προηγούμενη αγωνιστική επί της Γκρασχόπερς,παρέμεινε η Σιόν στην 5η θέση  και 3 βαθμούς μακρυά από την 4η θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Europa League,που είναι και ο μεγάλος της στόχος.Για να ελπίζει όμως πρέπει να φέρει μόνο νίκες στις εναπομείναντες 3 αγωνιστικές.Αν και η εκτός έδρας αγωνιστική της εικόνα είναι απογοητευτική έχοντας σε 16 αγωνιστικές, 3 νίκες, 4 ισοπαλίες και 9 ήττες,με λίγη προσοχή και με δεδομένο ότι η αντίπαλος της δεν είναι σε καλή αγωνιστική κατάσταση,μπορεί να πάρει τους 3 βαθμούς της νίκης.

Απουσίες : Φερμίνο (αμυντικός)

Εκτίμηση : Ποντάρουμε στην ανάγκη της Σιόν για τους 3 βαθμούς της νίκης.