119. ΜΠΡΑΓΚΑ - ΜΠΕΝΦΙΚΑ

05/5  22:05

* Αποτέλεσμα α’ αγώνα : Μπενφίκα - Μπράγκα  2-1

Προϊστορία : 2006(3-2)2007(3-1)2008(0-0)2009(1-3)2010(2-0)2011(2-1)

Μπράγκα : Κόλλησε στο 0-0 με την Λεϊρία (εντός έδρας) έχοντας το μυαλό της στην αποψινή αναμέτρηση, η οποία και είναι ιστορική με την Μπράγκα, καθώς «φλερτάρει» με την πρώτη της συμμετοχή σε τελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Ομάδα με μικρό ρόστερ, αλλά με πλούσιο ταλέντο έχει ήδη καταφέρει να εκπλήξει με την εξαιρετική της πορεία, ενώ στο πορτογαλικό πρωτάθλημα δίνει μάχη για την κατάληψη της 3η θέσης. Στην πρώτη αναμέτρηση των δυο ομάδων η Μπράγκα περιορίστηκε σε ρόλο κομπάρσου, όμως κατάφερε να πάρει ένα σκορ που σαφώς και είναι ανατρέψιμο. Αξίζει να σημειωθεί πως στο πρωτάθλημα το συγκρότημα του Πασιέντσα είχε επιβληθεί της Μπενφίκα με 2-1.

Απουσίες : Σέζαρ (μεσοεπιθετικός)

Μπενφίκα : Παίζοντας με τα «δεύτερα» έμεινε στο 1-1 εκτός έδρας με την Ολανένσε, με την Μπενφίκα να δέχεται το γκολ της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις και ενώ για από το 60 έπαιζε με παίκτη λιγότερο. Έχει σφραγίσει την δεύτερη θέση εδώ και καιρό και το πρωτάθλημα έχει περάσει σε δεύτερη μοίρα, καθώς ο μεγάλος στόχος των «αετών» είναι πρόκριση στον τελικό και φυσικά η κατάκτηση του κυπέλλου. «Η Μπράγκα είναι μια αξιοσέβαστη αντίπαλος και δεν θα έχουμε εύκολο έργο, όμως πιστεύω στις δυνατότητες των παικτών μου και είμαι σίγουρος πως θα περάσουμε», δήλωσε ο Ζορζ Ζεσούς, ο οποίος βρισκόταν στον πάγκο της Μπράγκα την περίοδο 2008-09. Η Μπενφίκα στο πρώτο ματς ήταν πολύ ανώτερη και κάλλιστα θα μπορούσε να είχε εξασφαλίσει σκορ πρόκρισης, ωστόσο, της στοίχησαν οι πολλές χαμένες ευκαιρίες. Ενόψει του αποψινού ματς, πλήγμα για τον Πορτογάλο τεχνικό αποτελεί η απουσία του Αϊμάρ.

Απουσίες : Αϊμάρ, Αμορίμ, Σάλβιο (μέσοι)

Εκτίμηση : Ματς που καλύτερα θα ήταν να μην το ακουμπήσετε, καθώς δεν βγαίνει κάποιο ξεκάθαρο σημείο. Πάντως πιστεύω πως η Μπενφίκα δεν χάνει…

Δείτε δωρεάν τον αγώνα με την εγγραφή σας μέσω live streaming !