156. ΜΠΡΑΓΚΑ - ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΙΕΒΟΥ

14/04  22:05

Προϊστορία : Δεν υπάρχει την τελευταία πενταετία

* Αποτέλεσμα 1ου αγώνα : Ντιναμο Κιέβου - Μπράγκα  1-1

Μπράγκα : Ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με την Γκιμαράες πήρε τη νίκη με 3-1 και παρέμεινε στη 3η θέση του πρωταθλήματος. Στο πρώτο παιχνίδι των προημιτελικών στην Ουκρανία στάθηκε τυχερή σε πολλές περιπτώσεις στο πρώτο μέρος, όπου η Ντιναμό έχασε πολλές ευκαιρίες, με τους Πορτογάλους να ισοφαρίζουν με αυτογκόλ έπειτα από κόρνερ. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες και έτσι η ομάδα του Ντομίνγκος Πατσιέντσα «βολεύτηκε» με την ισοπαλία. Η Μπράγκα στην έδρα της κέρδισε Λίβερπουλ και Λεχ Πόζναν για το Γιουρόπα Λιγκ, ενώ στις αναμετρήσεις με Άρσεναλ, Παρτιζάν και Σαχτάρ για το Τσάμπιονς Λιγκ επικράτησε των δυο πρώτων και ηττήθηκε από τους Ουκρανούς.

Απουσίες : Γκαρσία, Κακά, Έλντερσον (αμυντικοί)

Ντιναμό Κιέβου : Έχοντας το μυαλό της στο σημερινό παιχνίδι η Ντιναμό Κιέβου έμεινε στο 1-1 (εκτός έδρας) με την ουραγό Μέταλουργκ Ζαπορίζια. Απογοητευμένοι από το γεγονός πως δεν κέρδισαν στον πρώτο αγώνα τους Πορτογάλους είναι οι Ουκρανοί, καθώς στα πρώτα 45 λεπτά η ομάδα του Σεμιν ήταν η απόλυτη κυρίαρχος, όμως δεν μπόρεσε να μετουσιώσει τις πολλές ευκαιρίες της σε δεύτερο γκολ, ενώ στην επανάληψη η ανόητη (και σωστή) αποβολή του Σεφτσένκο στο 60’ την ανάγκασε να διαφυλάξει το 1-1 και να κυνηγήσει σήμερα την πρόκριση. «Πάμε να παίξουμε όπως και στην Τουρκία και να περάσουμε» (η Ντιναμό είχε κερδίσει 4-1 την Μπεσίκτας στην φάση των «32»), δήλωσε ο 63χρονος Ρώσος προπονητής δίνοντας το σύνθημα πρόκεισης.

Απουσίες : Νίνκοβιτς, (μέσος), Σεφτσένκο (επιθετικός)

Εκτίμηση : Σε λεπτές ισορροπίες κρέμεται η πρόκριση και λογικά θα διεξαχθεί κλειστό ματς.

Δείτε δωρεάν τον αγώνα με την εγγραφή σας μέσω live streaming !