155. ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ - ΜΠΕΝΦΙΚΑ

14/04  22:05

Προϊστορία : Δεν υπάρχει την τελευταία πενταετία

* Αποτέλεσμα 1ου αγώνα : Μπενφίκα - Αϊντχόφεν  4-1

Αϊντχόφεν : Στις καθυστερήσεις κατάφερε να σώσει τον βαθμό της ισοπαλίας η Αϊντχόβεν, καθώς ισοφάρισε  σε 2-2 την Χέρεφερν σε ένα (εντός έδρας) ματς που η απόδοση της κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα (έπαιξε και με 10 παίκτες στο τελευταίο 20λεπτο). Μάλιστα το γκολ στο φινάλε σημείωσε ο Τοϊβόνεν που επανήλθε από τον τραυματισμό του, ωστόσο στη φάση που σκόραρε ξαναχτύπησε και θα λείψει εκ νέου από το σημερινό παιχνίδι. Στην αναμέτρηση της Πορτογαλίας η ομάδα του Φρεντ Ρούτεν δεν μπήκε ποτέ στο γήπεδο και το σκορ αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του αγώνα, με τους Πορτογάλους να έχουν ευκαιρίες και για περισσότερα τέρματα. Ο τερματοφύλακας των Ολλανδών, Ίσακσον τόνισε πως δεν θα πρέπει να διαγράφουν την Αϊντχόβεν αν και η αλήθεια είναι πως για να προκριθεί η PSV θα πρέπει να…. αυτοκτονήσει η Μπενφίκα.

Απουσίες : Πίετερς (αμυντικός), Ένγκελαρ (μέσος), Τοϊβόνεν, Κούφερμανς (επιθετικοί)

Μπενφίκα : Παίζοντας με πολλούς αναπληρωματικούς κόντρα στην Ναβάλ ηττήθηκε με 2-1 αν και η Μπενφίκα ήταν η ομάδα που είχε και τις περισσότερες ευκαιρίες. Φυσικά την δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα δεν την χάνει για κανένα λόγο και γι’ αυτό στα τελευταία παιχνίδια ο Ζέσους κάνει διάφορα… πειράματα. Ο έμπειρος προπονητής ενόψει της σημερινής αναμέτρησης τόνισε πως η ομάδα του δεν έχει σφραγίσει την πρόκριση παρά το μεγάλο αβαντάζ από το σκορ που έχει από τον πρώτο γύρο, επισημαίνοντας πως στην Ολλανδία η Αϊντχόβεν έχει την δυνατότητα να της προκαλέσει προβλήματα. Το ευχάριστο γι’ αυτόν είναι ότι το… απουσιολόγιο του είναι λευκό.

Απουσίες : Χωρίς προβλήματα

Εκτίμηση : Περιμένω ανοιχτό παιχνίδι και από τις δυο πλευρές και επιλέγω το over.

Δείτε δωρεάν τον αγώνα με την εγγραφή σας μέσω live streaming !